Köszöntő

Kedves Filmes Barátaim!

Örömmel köszöntelek titeket a 44. Magyar Filmszemlére készülve!

2025. február 3-9. között a budapesti Corvin Mozi lesz a színhelye a megújuló Szemlének. 13 év szünet után újra a Magyar Filmszemlén találkozhatunk.

Amikor a Magyar Filmszövetség elnökének választottak, az egyik legfontosabb tervem, a Filmszemle újjászületése volt. Mindannyian, akik a szakmában dolgozunk, minden évben nem titkolt izgalommal vártuk a február elejét, a Filmszemle kezdetét. Ha volt filmünk, akkor azért, hogy mit szól majd hozzá a közönség, hogyan fogadja a szakma. Ha nem volt filmünk, akkor azért, hogy megnézzük mit készítettek a többiek, hajnalig üljünk a vetítések után a mozik előcsarnokában, hogy megbeszéljük a látott filmeket és örüljünk a műfajokon átívelő személyes találkozásoknak.

Az elmúlt években titokban vártam a csodát, hogy na majd idén… aztán én is, mások is rájöttünk, hogy a csoda születése – ahogy egy film esetében is – úgy a Filmszemlénél is, rajtunk múlik. Ha filmeket tudunk teremteni a semmiből és az álmainkat valóra tudjuk váltani, akkor a Filmszemlét is újra tudjuk teremteni a semmiből, ha összefogunk és közösen teszünk érte.

Örömmel jelentem nektek, hogy több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően, 2025. február 3-án hétfőn este felgördül a függöny a Corvin Mozi Korda termében és elkezdődik közös ünnepünk.

Ahhoz, hogy ez a hét valóban ünnep legyen, mindannyiunkra szükség lesz! Küldjétek el, nevezzétek filmjeiteket és gyertek el ti is! Lássuk újra egymást!

Baráti üdvözlettel a Szemletanács nevében is

Muhi András a 44. Magyar Filmszemle Igazgatója

Budapest életéből hosszú évek óta hiányzik a Filmszemle élménye – az a különleges alkalom, ahol a legkülönfélébb műfajú és témájú magyar filmek alkotói, közreműködői találkoznak és beszélgetnek egymással, és a nézők nem csak magukkal a filmekkel, hanem azokkal a művészekkel, filmszakemberekkel is megismerkedhetnek, akik a jövő magyar filmtörténetét ma létrehozzák.

A Corvin mozit több mint száz évvel ezelőtt pontosan azért építették fel elődeink, hogy ilyen események helyszíne legyen. Büszkék vagyunk arra, hogy az újrainduló Filmszemlét ebben a csodálatos filmpalotában közösen ünnepelhetjük meg.

Liszka Tamás a Budapest Film vezérigazgatója

/Liszka Tamás fotó – fotó kredit: Merész Márton/ Énbudapestem/

magyar filmszemle

A Filmszemletanács közleménye a nevezések és a DCP kópiák ügyében

A 44. Magyar Filmszemlét szervező Szemletanács a nevezésekkor egy korábban nem tapasztalt technikai problémával szembesült.  Az előzsűri által kiválasztott filmeket a Corvin moziban kizárólag DCP formátumban lehet vetíteni. Ennek elkészítése azonban a visszajelzések alapján sok fiatal, pályakezdő filmesnek, kis költségvetésű produkciónak, meghaladja az anyagi lehetőségeit.

Ezért a Szemletanács úgy határozott, hogy a kisjátékfilm, kísérleti film, rövid dokumentumfilm, rövid animációs film kategóriákban a versenybe beválasztott, de DCP kópiával nem rendelkező filmek számára, segítséget nyújt ezek elkészítéséhez.

Mivel több filmkészítő ezen kópia hiányában nem nevezte eddig a filmjét a Szemlére, ezért a Szemletanács úgy határozott, hogy 2024.december 12-én 24:00 óráig meghosszabbítja számukra a nevezési határidőt.

Eddig már közel 200 filmet neveztek a Szemlére. „Örömteli ez a nagy érdeklődés, mert azt mutatja, hogy minden filmes műfajban születnek új alkotások és biztató, hogy sok a jelentkezők között a pályakezdő filmes.” – mondta Muhi András a Filmszemle igazgatója.  „Ezért is döntöttünk úgy, hogy a technikai lehetőségek hiánya miatt, ne érjen hátrány senkit.”  

Pataki Ágnes producer a Szemletanács tagja hozzáfűzte: „A Filmszemle szlogenjével egyre bizakodóbban valljuk, hogy februárban ÚJRA LÁTJUK EGYMÁST! a jelek szerint egyre többen.” 

 „Újra tele lesz a Corvin mozi magyar filmekkel, magyar filmesekkel, és ami a számunkra a legfőbb: a magyar filmek iránt rajongó nézőkkel. A nevezések alapján reménykeltő magyar filmes tavasznak nézünk elébe”. – mondta Liszka Tamás a Budapest Film vezérigazgatója.