A 44. Magyar Filmszemle Szabályzata

Bevezetés

1965-ben született meg a Magyar Játékfilmszemle, mely 1986-tól Magyar Filmszemle néven, a Magyar Filmszövetség szervezésében 2012-ig évről-évre egybegyűjtötte az adott év magyar filmtermését.

Az elődök előtt tisztelegve és a magyar film jövőjéért érzett felelősség tudatában, a 44. Magyar Filmszemle a Magyar Filmszövetség szervezésében létrejövő versenyfilm fesztivál. A Filmszemlét az Magyar Filmszövetség megbízásából a MFSzemle.hu Nonprofit Kft. szervezi.

1.

A Filmszemle célja

A 44. Magyar Filmszemle hagyományaihoz híven, szeretné összegyűjteni és bemutatni a magyar filmkészítők munkáinak legteljesebb körét, szolgálva ezzel a magyar filmművészet fejlődését, az alkotók egymás közti és a nézőkkel való személyes kapcsolatainak fejlesztését. Célja továbbá, hogy a filmalkotások bemutatásán keresztül segítse a magyar társadalmat szellemi értékeinek felmutatásában, örömeinek, konfliktusainak bemutatásában és megoldásában.

2.

A Filmszemle versenykategóriái

A Filmszemle nyolc versenykategóriából és két, további filmalkotások bemutatását szolgáló szekcióból, a Panoráma és az Információs szekcióból áll.

A filmszemle versenykategóriái:

  1. Játékfilm
  2. Kisfilm
  3. Kísérleti film
  4. Dokumentumfilm
  5. Rövid dokumentumfilm és dokumentumfilm sorozat
  6. Animációs film
  7. Rövid animációs film
  8. Televíziós filmsorozat


A versenykategóriák mezőnyét A Filmszemle igazgatója által felkért 3 fős előzsűrik alakítják ki.

3.

Panoráma szekció

Ebbe a szekcióba a Szemletanács olyan nagy költségvetésű magyar, vagy magyar alkotók közreműködésével készült játékfilmeket hív meg, vagy várja jelentkezésüket, melyek a magyar és a világtörténelem eseményeit ábrázolják különleges látásmóddal és alkotóik a filmet nem nevezték a versenybe.

4.

Információs szekció

Ebbe a kategóriába olyan filmek kerülhetnek, amelyek szeretnének bemutatkozni a Filmszemlén, de nem nevezték, őket a hivatalos versenybe Ebbe a kategóriába továbbá olyan filmek is kerülhetnek, amelyeket a Filmszemle előzsűrije nem válogat be a Filmszemle versenyfilmjei közé, de bemutatásra érdemesnek ítéli.

5.

Nevezés a szemlére

A Szemlére nevezni a honlapon található on-line nevezési lap kitöltésével és az alapszabály elfogadásával lehet. Nevezési díj nincs.

6.

A Magyar Filmszemle vezetése

A Filmszemle igazgatója a Magyar Filmszövetség által delegált filmes szakember. Munkáját az öt fős Szemletanács segíti, melynek tagjait a Filmszemle igazgatója kéri fel.

7.

A zsűri

Az egyes versenykategóriák zsűrijében a Filmszemle igazgatója által felkért és a Szemletanács által támogatott személyek vesznek részt. 

A Játékfilm, a Dokumentumfilm és az Animációs film versenykategóriákban 5 fős zsűri, a többi kategóriában 3 fős zsűrik értékelik az alkotásokat.

A Játékfilmek versenyében az 5 fős Ökumenikus zsűri is dönt a filmekről.

8.

Díjak

Minden kategóriában a zsűrik két fődíjat adnak át, a legjobb filmnek és a legjobb rendezőnek járó díjat. A Játékfilm kategóriában az Ökumenikus zsűri a legjobb filmnek járó díjét és egy különdíjat ad át. A zsűrik által odaítélt díjak pénzjutalommal nem járnak. További szakmai díjakat a zsűrik döntése alapján, a Szemle vezetése által felkért filmszakmai szervezetek ajánlhatnak fel és adhatnak át.

9.

Versenyfilmek és a két szekcióba beválogatott filmek

A kiválasztott filmek vetítési formátuma kizárólag DCP. A kiválasztott filmek információi bekerülnek a Filmszemle on-line katalógusába, amely a Filmszemle honlapján tekinthető meg.

10.

Vegyes rendelkezések

  • A Szemle a programban szereplő filmeknek kölcsönzési díjat, vagy más egyéb hozzájárulást nem fizet.
  • A Szemle programjába kerülő filmeket a filmek gyártóinak 2025. január 15-ig kell eljuttatni eljuttatni DCP online letölthető formátumban a nevezes@mfszemle.hu címre. Kérjük a filmeknél az FPS számot megadni.
  • A Szemle vetítéseket követően a filmek stábja, a vászon előtti színpadra vonul fel. A terem házigazdája mutatja be őket.
  • A versenyben lévő játékfilmek vetítése után, beszélgetés várja a nézőket a film alkotóival. A Szemletanács által felkért, különböző kategóriákat képviselő alkotók, a Szemle Fórumbeszélgetésein vesznek részt.
  • Egy alkotó vagy alkotócsoport több filmmel is pályázhat. A nevezendő alkotásokat külön-külön adatlapon kell regisztrálni.
  • A szemlére nevezhetők magyar részvételű, nemzetközi koprodukciók is.
  • A szemle a díjazott filmeket utóvetítésen ismételten bemutathatja.